Содержание
Коли мова заходить про розлади настрою, існує багато помилкових уявлень. Люди часто думають, що депресія – це просто почуття смутку, а біполярний розлад – це примхливість. Але правда в тому, що ці розлади є серйозними і можуть суттєво вплинути на ваше життя.
Найпоширеніший тип розладів настрою
Ось деякі з розладів настрою з їхніми симптомами та причинами, а також те, як їх можна лікувати та як одужати від них:
1. Депресія
Депресія — це серйозний розлад настрою, який характеризується постійним відчуттям порожнечі, смутку та втратою інтересу. Це більше, ніж просто минущий синій настрій. Воно може бути важким і тривалим, що ускладнює виконання повсякденних справ.
Симптоми депресії не однакові для всіх і можуть з’являтися та зникати з часом. Ось деякі з них:
- Почуття безнадії, нікчемності, дратівливості та неспокою
- Постійне відчуття втоми, занадто багато сну або відсутність сну
- Втрата інтересу до речей, які вам колись подобалися
- Труднощі з концентрацією
- Неспокійність
- Збудження і брак енергії
- Хронічний біль, не спричинений фізичною травмою
Причини депресії складні. Немає єдиної причини, але вона може бути пов’язана з поєднанням факторів, зокрема:
- Генетика (передана через гени від ваших батьків)
- Такі життєві події, як втрата когось із близьких або травмування в аварії
- Хімія мозку (як працює ваш мозок)
- Біологічні фактори, такі як гормони та нейромедіатори
Антидепресанти — це ліки, які використовуються для лікування депресії шляхом посилення хімічних речовин у мозку, які допомагають людям почуватися добре. Для їх дії може знадобитися кілька тижнів і можуть викликати побічні ефекти, такі як нудота або безсоння, але вони часто ефективні для покращення настрою.
У деяких випадках антидепресанти не працюють достатньо добре, щоб полегшити симптоми. У цих випадках може бути призначений інший тип ліків, які називаються антипсихотичними препаратами другого покоління. Ці препарати діють на інші системи мозку, ніж звичайні антидепресанти, і можуть мати менше побічних ефектів.
Поєднання психотерапії з медикаментами часто вважається найкращим методом лікування депресії. Терапія допомагає вам навчитися справлятися зі стресом та іншими проблемами, які можуть ускладнити самостійне самопочуття. Щоб дізнатися більше про варіанти терапії, ви можете відвідати https://jacksonhousecares.com/.
Коли ви в депресії, вам може здаватися, що ніхто не розуміє, як це – жити з вашим станом. Але за умови належного лікування ви можете навчитися справлятися з депресією та жити щасливим, повноцінним життям.
Щоб одужати від цього розладу, необхідно знайти відповідне лікування для ваших потреб. Ви також повинні регулярно займатися фізичними вправами, харчуватися здорово, займатися приємними видами діяльності, висипатися та отримувати сонячне світло. Якщо ви не дбаєте про себе, вам важче стати краще.
2. Біполярний розлад
Біполярний розлад, також відомий як маніакальна депресія, є важким психічним захворюванням, яке викликає різкі зміни настрою, енергії та рівня активності. Це не те ж саме, що звичайні злети та падіння, через які час від часу проходить кожен.
Люди з біполярним розладом відчувають інтенсивні емоції, які коливаються з однієї крайності в іншу. Під час емоційно низьких епізодів вони можуть почуватися надзвичайно сумними або порожніми, млявими, втомленими або невмотивованими. З іншого боку, вони можуть відчувати себе надмірно щасливими, енергійними або імпульсивними під час емоційно високих епізодів. Їхні думки можуть швидко бігти, і вони можуть говорити настільки швидко, що іншим важко їх зрозуміти.
Наступні фактори можуть сприяти розвитку біполярного розладу:
- Генетика: Люди з біполярним розладом частіше мають родича з таким же захворюванням. Це свідчить про те, що генетика може відігравати певну роль у виникненні біполярного розладу. Однак дослідники не впевнені, які гени викликають хворобу або як вони впливають на роботу мозку.
- Середовище та стресори: Коли ви перебуваєте в стані хронічного стресу або коли ви переживаєте травматичні події, такі як жорстоке поводження або нехтування, це може спровокувати або погіршити біполярні симптоми. Крім того, якщо у вас гіперактивна щитовидна залоза або інші захворювання, які змушують ваше тіло виробляти занадто багато гормонів щитовидної залози, це може спровокувати аномально щасливі або сумні епізоди.
- Інші психічні розлади: Розлад психічного здоров’я підвищує ризик розвитку іншого. Наприклад, у людей з депресією більша ймовірність розвитку біполярного розладу пізніше в житті.
Біполярний розлад, як правило, лікується за допомогою комбінації ліків і психотерапії.
Ліки для біполярного розладу можуть включати антидепресанти, антипсихотики, протисудомні препарати та літій. Ці ліки використовуються для лікування піднесеного та поганого настрою.
Люди з біполярним розладом часто мають проблеми зі сном, чому можна допомогти за допомогою ліків або зміни розкладу людини, щоб спати більше вночі або вдень.
Психотерапія може допомогти людям навчитися справлятися зі своїми симптомами та покращити свої соціальні навички. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) і міжособистісна та соціальна ритмотерапія (IPSRT) широко вважаються ефективними методами лікування біполярного розладу.
Одужання від біполярного розладу є тривалим і складним процесом. Це починається зі сміливості звернутися за допомогою та взяти на себе відповідальність за своє одужання. Чим більше ви знаєте про хворобу, тим краще зможете впоратися з нею та жити повноцінним життям. Зрештою, психічне здоров’я таке ж важливе, як і фізичне.
3. Шизофренія
Шизофренія є важким, хронічним розладом мозку, що призводить до інвалідності. Людям з цим розладом може здаватися, що вони втратили зв’язок з реальністю, оскільки вони можуть відчувати марення та галюцинації.
Шизофренія – це не те саме, що роздвоєння або кілька особистостей. Це не викликано досвідом дитинства чи жорстоким поводженням. Він також не заразний і не може передаватися, як вірус, від однієї людини до іншої.
Симптоми шизофренії відрізняються від однієї людини до іншої, але конкретні ознаки можуть вказати, чи слід вам звернутися за допомогою до свого лікаря. Деякі люди можуть відчувати лише один симптом, тоді як інші можуть мати декілька симптомів одночасно.
Нижче наведено деякі загальні симптоми, які відчувають люди з шизофренією:
- Марення
- Галюцинації
- Дезорганізоване мислення, мова та поведінка
- Негативні симптоми, такі як відсутність емоцій і мотивації
- Когнітивні проблеми
Точна причина шизофренії невідома, але дослідники вважають, що це пов’язано зі змінами в тому, як розвивається мозок до народження або в дитинстві. Генетика також відіграє важливу роль у розвитку шизофренії, оскільки вона має тенденцію до сімейного розвитку. Шизофренія частіше зустрічається серед людей, у сім’ї яких є хворі на цю хворобу.
Основними методами лікування шизофренії є антипсихотичні препарати та психосоціальні втручання. Антипсихотичні препарати допомагають контролювати галюцинації та марення, зменшуючи активність мозку в областях, які контролюють мислення, емоції та поведінку.
Найбільш часто використовувані ліки відомі як атипові антипсихотики другого покоління, оскільки вони мають менше побічних ефектів, ніж препарати першого покоління. Однак ліків від шизофренії немає.
Психосоціальна терапія навчає пацієнтів справлятися з труднощами повсякденного життя, зберігаючи добрі стосунки з членами родини та друзями. Деякі типи психотерапії також можуть допомогти пацієнтам зрозуміти, чому у них взагалі виникли симптоми.
Хоча шизофренію неможливо вилікувати, її можна лікувати та контролювати. Завдяки правильному поєднанню ліків і психосоціальної терапії багато людей із шизофренією можуть вести продуктивне життя.
4. Післяпологова депресія
Післяпологова депресія є серйозним, але виліковним захворюванням, яке вражає багатьох жінок після пологів. Симптоми післяпологової депресії можуть варіюватися від легких до важких. У деяких жінок симптоми настільки серйозні, що заважають виконувати повсякденні справи.
Симптоми можуть включати наступне:
- Низька енергія або її відсутність
- Почуття смутку, тривоги та дратівливості
- Думки про те, щоб завдати шкоди собі або своїй дитині
- Труднощі в спілкуванні з дитиною
- Проблеми зі сном або сон занадто багато
- Підвищений або знижений апетит
Причина післяпологової депресії залишається невідомою. Однак дослідження показують, що це може бути пов’язано з гормональними змінами під час вагітності та в перші кілька тижнів після пологів. Інші фактори, які можуть збільшити ризик розвитку післяпологової депресії:
- Сімейна історія депресії або біполярного розладу
- Історія психічних захворювань до вагітності
- Тривожний або панічний розлад під час вагітності або після пологів
- Стресові життєві події, такі як подружні конфлікти, сімейні проблеми, грошові проблеми або втрата роботи
Післяпологова депресія – важкий стан, але його можна вилікувати. Лікування післяпологової депресії може включати наступне:
- Ліки: Багато жінок визнали антидепресанти ефективними при лікуванні післяпологової депресії. Однак цим препаратам може знадобитися час, щоб почати діяти, тому їх не слід використовувати для лікування симптомів, якщо ви годуєте грудьми.
- Психотерапія: Психотерапія, також відома як розмовна терапія, може допомогти вам навчитися керувати перепадами настрою та запобігти майбутнім епізодам депресії чи тривоги. Психотерапія також допомагає вам визначити стратегії подолання стресових факторів у вашому житті.
- Групи підтримки: Групи підтримки можуть допомогти вам налагодити зв’язок з іншими жінками, які переживають подібний досвід і труднощі, коли вони адаптуються до материнства та життя з новонародженою дитиною.
Післяпологова депресія піддається лікуванню. Якщо ви вважаєте, що у вас може бути післяпологова депресія, негайно зверніться до психолога або іншого психіатра. Лікування допоможе вам швидше одужати та мати здоровий початок із новонародженою дитиною.
Заключні думки
Якщо ви або хтось, кого ви любите, відчуваєте будь-які симптоми розладу настрою, необхідно якомога швидше отримати допомогу. Чим раніше ви звернетеся за лікуванням, тим більша ймовірність, що лікування буде успішним.